Generacje Audi A1


 
Osobowe » Audi » A1
 
Audi A1 8XAudi A1 8X

(2010 - 2018)

Audi A1 GBAudi A1 GB

(2018 -     )

Audi A1

Audi A1 to samochód klasy premium produkowany przez niemieckiego producenta samochodów Audi. Po raz pierwszy został wprowadzony w 2010 roku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na mniejsze, bardziej ekonomiczne samochody luksusowe. A1 słynie ze stylowego wyglądu, wysokiej jakości wnętrza i zaawansowanych funkcji technologicznych, typowych dla tożsamości marki Audi.

Audi A1 8X zawierał charakterystyczne elementy dla Audi, w tym osłonę chłodnicy z pojedynczą ramką, ostre linie i charakterystyczne elementy oświetlenia. Projekt miał nadać A1 sportowy i ekskluzywny wygląd. Jedną z godnych uwagi cech A1 8X były szerokie opcje dostosowywania, umożliwiające kupującym personalizację lakieru zewnętrznego, wykończenia wnętrza, kół i innych elementów konstrukcyjnych zgodnie z ich preferencjami.

Chociaż A1 8X nie był najmocniejszym samochodem w gamie Audi, oferował dobre osiągi jak na swój rozmiar. Został zaprojektowany głównie do jazdy po mieście i codziennych dojazdów do pracy, zapewniając responsywną i zwinną jazdę.

W trakcie produkcji Audi A1 8X doczekało się różnych edycji specjalnych i bardziej sportowych wariantów, takich jak S1, które posiadało mocniejszy silnik i udoskonalone osiągi.

 

Pierwsza generacja Audi A1 oznaczona jako 8X została zaprezentowana w 2003. „8X” to wewnętrzny kod platformy używany przez Audi do identyfikacji tej konkretnej generacji A1. Był to znaczący model dla Audi, ponieważ oznaczał wejście do segmentu samochodów sub kompaktowych premium.

 

Druga generacja Audi A1, oznaczona jako GB została zaprezentowana w 2018 roku. Samochód w porównaniu do swojego poprzednika jest nieco niższy, ale za to dłuższy i produkowany tylko w wersji 5-drzwiowego hatchbacka. Wygląd drugiej generacji A1 reprezentuje nowy styl marki, który wdrożono w 2017 roku wraz z prezentacją nowego Audi A8. Karoserię zdobi więcej przetłoczeń, zderzak zdobią większe wloty powietrza, a lampy i reflektory mają kształt wielokątów.