Generacje Forda Focusa


 
 
Ford Focus Mk1Ford Focus Mk1

(1998 - 2005)

Volkswagen Golf 4Ford Focus Mk2

(2003 - 2011)

Volkswagen Golf 5Ford Focus Mk3

(2011 - 2018)

Volkswagen Golf 6Ford Focus Mk4

(od 2018)

Ford Focus

Ford Focus był dostępny w różnych wersjach nadwoziowych, w tym jako 3-drzwiowy hatchback, 5-drzwiowy hatchback, sedan (4-drzwiowy), i kombi (nazwane "Focus Wagon"). Późniejsze generacje Focusa wprowadzały także bardziej sportowe warianty, takie jak Focus ST i Focus RS.

Firma oferowała różne jednostki napędowe, w tym benzynowe i wysokoprężne, o różnych pojemnościach i mocach. Silniki były dostosowane do różnych preferencji i rynków docelowych.

Wyposażenie Focusa obejmuje różne technologie i funkcje, takie jak systemy multimedialne, systemy bezpieczeństwa, asystentów kierowcy i wiele innych, które ewoluowały wraz z kolejnymi generacjami.

Ford Focus zdobył dużą popularność na rynku amerykańskim, europejskim i globalnym. Zdobył wiele nagród, zarówno za osiągnięcia w dziedzinie designu, jak i za zaawansowane technologie. Doczekał się kilku generacji od debiutu, z kolejnymi ulepszeniami i modyfikacjami w zakresie wyglądu, wyposażenia i osiągów.

Wersje sportowe to między innymi Ford Focus ST i Focus RS to modele o zwiększonej mocy i sportowym charakterze, które zyskały rzesze fanów na całym świecie.

Ford Focus Mk1 (1998 - 2005)

Ford Focus Mk1, to pierwsza generacja samochodu kompaktowego. Był produkowany przez amerykańskiego producenta samochodów od 1998 do 2005 roku. Focus Mk1 znacząco różnił się od swojego poprzednika, Forda Escort, i został zaprojektowany jako bardziej nowoczesna i konkurencyjna oferta w segmencie samochodów kompaktowych.