Generacje Audi Q3.


 
Osobowe » Audi » Q3
 
Audi Q3 IAudi Q3 I

(2011-2018)

Audi Q3 IIAudi Q3 II

(od 2018)

Audi Q3.

Audi Q3 to kompaktowy, luksusowy SUV produkowany przez niemieckiego producenta samochodów Audi. Został wprowadzony po raz pierwszy w 2011 roku, a obecnie jest w drugiej generacji, która została wydana w 2018 roku.

Audi Q3 charakteryzuje się eleganckim i sportowym designem, z charakterystycznymi dla Audi elementami stylistycznymi, takimi jak osłona chłodnicy Singleframe i reflektory LED. Oferuje przestronną i wygodną kabinę z wysokiej jakości materiałami i zaawansowanymi funkcjami technologicznymi.

Q3 jest dostępny z szeroką gamą opcji silnikowych, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Zapewnia płynną i wyrafinowaną jazdę, responsywne prowadzenie i dobrą wydajność paliwową.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Audi Q3 jest wyposażone w szereg standardowych i opcjonalnych funkcji bezpieczeństwa, takich jak adaptacyjny tempomat, ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu i automatyczne hamowanie awaryjne.

Audi Q3 łączy w sobie styl, osiągi i luksus w kompaktowym SUV-ie, co czyni go popularnym wyborem dla tych, którzy chcą najwyższej jakości wrażeń z jazdy połączonych z wszechstronnością SUV-a.

 

Pierwsza generacja Audi Q3 została zaprezentowana w 2011 roku na targach motoryzacyjnych w Szanghaju. Model ten był pierwszym kompaktowym SUV-em marki Audi Q3, oparty był na platformie Volkswagen Group A5 (PQ35) i podzielał wiele elementów konstrukcyjnych z Volkswagen Tiguan oraz Volkswagen Golf.

Audi Q3 pierwszej generacji był dostępny w wielu wersjach silnikowych, w tym benzynowych i diesla. Silniki benzynowe były dostępne w pojemnościach 1.4, 2.0 i 2.5 litra, natomiast jednostki wysokoprężne miały pojemności 2.0 i 2.0 TDI.

Pod względem wyglądu zewnętrznego, Audi Q3 pierwszej generacji charakteryzowało się charakterystycznym, agresywnym designem. Posiadało ostre linie i muskularne proporcje, które nadawały mu sportowego wyglądu. Wnętrze samochodu było eleganckie i przestronne, z wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi.

Q3 pierwszej generacji był również zaawansowany technologicznie. Oferował takie funkcje jak system nawigacji, audiowizualny system MMI, asystent parkowania, systemy bezpieczeństwa oraz wiele innych.

 

Druga generacja Audi Q3 została wprowadzona na rynek w 2018 roku. Samochód został całkowicie zmieniony pod względem stylistycznym, technologicznym i mechanicznym.

Pod względem wyglądu, druga generacja Audi Q3 zyskała bardziej agresywną i dynamiczną sylwetkę. Przód samochodu został zdominowany przez dużą atrapę chłodnicy z charakterystyczną, wielokątną osłoną i nowymi reflektorami LED. Tył samochodu zyskał nowe, smukłe lampy LED i dwustronną końcówkę układu wydechowego.

W kabinie pasażerskiej Audi Q3 drugiej generacji znacznie poprawiono jakość materiałów i wykończenia. Samochód wyposażony został w cyfrowe kokpity Virtual Cockpit i dotykowy ekran MMI Touch Response, który zastąpił tradycyjne przyciski i pokrętła.

Mechanicznie, druga generacja Audi Q3 oferuje szeroką gamę silników benzynowych i dieslowskich. Można wybrać spośród czterocylindrowych jednostek napędowych o pojemności 1.5, 2.0 i 2.5 litra. Silniki te są dostępne w różnych wariantach mocy, a najmocniejszy silnik 2.5 litra generuje około 400 koni mechanicznych i napędza wersję sportową RS Q3. W 2019 roku Audi wprowadziło także hybrydową odmianę Audi Q3, która łączy 1.4-litrowy silnik benzynowy z silnikiem elektrycznym dla większej oszczędności paliwa.