Generacje Audi TT.


 
Osobowe » Audi » TT
 
Audi TT 8NAudi TT 8N

(1998 - 2006)

Audi TT 8JAudi TT 8J

(2006 - 2014)

Audi TT 8SAudi TT 8S

(2014 - 2024)

Audi TT.

Audi TT to samochód sportowy produkowany przez niemieckiego producenta Audi od 1998 roku. Pierwsza generacja modelu TT została zaprezentowana w 1998 roku na targach samochodowych w Genewie. Model ten był wynikiem współpracy niemieckiego Bentley Design z Volkswageneh koncernem Audi. Nazwa TT pochodzi od Tourist Trophy, jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów motocyklowych na Wyspie Man. Pierwsza generacja Audi TT była dostępna w wersji coupe oraz roadster. Samochód odznaczał się oryginalnym, zaokrąglonym designem i charakterystycznym dwukolorowym malowaniem nadwozia.

W kolejnych latach Audi wprowadziło kilka odmian modelu TT, w tym bardziej sportowe wersje S i RS.  Audi TT jest uznawane za jedno z najbardziej udanych modeli w historii marki i od lat cieszy się uznaniem krytyków oraz klientów. Samochód zdobył wiele nagród i wyróżnień za design, osiągi oraz technologiczne innowacje. Audi TT to ikona motoryzacyjna, która zachwyca swoim charakterystycznym stylem i dynamicznym charakterem.

 

Audi TT pierwszej generacji, oznaczonej jako 8N, zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 1998 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. Jest to kompaktowy samochód sportowy produkowany przez Audi od 1998 do 2006 roku. Model 8N bazuje na płycie podłogowej: Wspólnej z Volkswagenem Golfem i Skodą Octavią. Dostępny jest zarówno w wersji coupe, jak i roadstera, charakteryzujący się eleganckim i stylowym wyglądem o charakterystycznym zaokrąglonym kształcie. TT 8N był wyposażony w całą gamę silników, od rzędowego 4 z turbodoładowaniem o pojemności 1,8 l, po 3,2-litrowy silnik V6.

 

Audi TT 8J to druga generacja sportowego coupé marki Audi, produkowana w latach 2006-2014, która została odświeżona stylistycznie oraz technologicznie. Model ten zastąpił poprzednią generację Audi TT (8N) i został zaprezentowany po raz pierwszy podczas salonu samochodowego w Genewie w 2006 roku.

Audi TT 8J charakteryzowało nowoczesne, agresywne wzornictwo z charakterystycznymi liniami i proporcjami. Samochód był dostępny w wersji coupé oraz roadster, z opcjonalnym napędem na cztery koła Quattro.

Wnętrze było eleganckie i nowoczesne, z wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi i zaawansowanym systemem multimedialnym.

Pod maską Audi TT 8J znajdowały się różne jednostki napędowe, w tym silniki benzynowe i diesla, o mocy od 160 do 360 KM. Mocniejsze wersje były oferowane w limitowanej edycji TT RS, która była topową wersją modelu. Audi TT 8J spotkało się z pozytywnym przyjęciem zarówno przez krytyków, jak i klientów, ze względu na swoje osiągi, design i funkcjonalność.

Model ten był popularny również w sporcie samochodowym, gdzie brał udział w różnych wyścigach i zawodach. Produkcja Audi TT 8J zakończyła się w 2014 roku, kiedy premierę miał następca modelu. Model ten pozostaje jednak nadal popularnym wyborem w segmencie sportowych coupé i roadsterów.

 

W 2014 roku pojawiła się trzecia generacja modelu TT, Audi TT 8S, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 2014 roku, jest to trzecia generacja samochodu sportowego Audi TT. Model ten został zbudowany na platformie Volkswagen Group MQB, dzięki czemu stał się lżejszy i bardziej wydajny niż poprzednie wersje.

Audi TT 8S oferowany jest również jak jego poprzednicy w wersji coupe i roadster. Samochód charakteryzuje się nowoczesnym designem z ostrymi liniami i agresywnym frontem. Wnętrze zostało zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół, z wysokiej jakości materiałami i nowoczesnymi technologiami.

Pod maską Audi TT 8S znajdują się różne jednostki napędowe, w tym benzynowe i wysokoprężne silniki. W zależności od wersji dostępne są różne poziomy mocy, począwszy od 184 KM, aż do 400 KM w wersji sportowej TT RS.