
Choć sam proces kupna używanego auta wydaje się być czasochłonny - w końcu trzeba przebić się przez mnóstwo ofert, sprawdzić te, które dobrze się zapowiadają oraz zweryfikować jak rzeczywisty stan auta ma się do deklarowanego przez sprzedawcę - to na tym wszystkim sprawa się nie kończy, bo po zakupie auta trzeba dokonać jeszcze szeregu formalności.
Umowa kupna-sprzedaży
Umowa kupna-sprzedaży to dokument zawierany między kupującym pojazd a sprzedającym. Jest to dowód na to, że samochód zmienia właściciela, dlatego należy zadbać o to, aby w dokumencie tym znalazły się następujące informacje:
- data i miejsce zawarcia umowy,
- dane sprzedającego pojazd, czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer i seria dowodu osobistego. Jeśli pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, na umowie muszą zostać zawarte danych wszystkich współwłaścicieli,
- dane kupującego pojazd - podobne jak w przypadku sprzedającego, czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer i seria dowodu osobistego,
- informacje dotyczące pojazdu, czyli marka, model, rok produkcji, numer VIN oraz numer rejestracyjny,
- kwota transakcji,
- oświadczenie sprzedającego, że jest rzeczywistym właścicielem samochodu,
- oświadczenie kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu,
- lista dokumentów, które sprzedawca przekazał kupującemu, czyli dowód rejestracyjny oraz polisa OC.
Umowa kupna-sprzedaży musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach - po jednej dla każdej ze stron. Co ważne, na każdym egzemplarzu muszą znajdować się własnoręczne podpisy kupującego i sprzedającego.
Podatek PCC
Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilno-prawnych, musi zostać uiszczony w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jego kwota jest równa 2% wartości pojazdu. Zapłacenie podatku jest obowiązkiem kupującego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedający zdeklarował się zapłacić podatek PCC - wówczas taka informacja powinna znaleźć się na umowie kupna-sprzedaży. Druk PCC-3 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania nabywcy.
Podatek PCC trzeba uiścić tylko w sytuacji, gdy kupujemy używany samochód od osoby prywatnej, która nie jest płatnikiem VAT. Jesteśmy zwolnieni z podatku PCC w sytuacji:
- kupna pojazdu w salonie na fakturę,
- kupna pojazdu w komisie na fakturę,
- sprowadzenia pojazdu z zagranicy (wówczas opłaca się akcyzę),
- gdy wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł.
Badanie techniczne
W momencie zarejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji pojazd musi mieć ważne badanie techniczne. Jeśli auto miało jeszcze ważne badania techniczne, o które zadbał poprzedni właściciel - nie musisz ich powtarzać. Jeśli natomiast auto nie ma ważnych badań technicznych, przed wizytą w urzędzie należy je wykonać.
Rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji
Po zakupie auta kupujący ma obowiązek zarejestrować je w wydziale komunikacji urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania kupującego.
Do rejestracji pojazdu potrzebne są następujące dokumenty:
- dokument tożsamości,
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT),
- dowód rejestracyjny,
- potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.