Karta rowerowa jest jedynym dokumentem, uprawniającym osoby w wieku od 10 do 18 lat, do poruszania się rowerem i urządzeniami transportu osobistego po drogach publicznych, strefach ruchu i strefach zamieszkania. Ponadto testy na kartę rowerową uczą dziecko znaków drogowych i zasad ruchu. Osoby, które jeżdżą samodzielnie, łatwiej zdają egzamin na prawo jazdy, ponieważ znają już zasady ruchu drogowego.
 

Testy na kartę rowerową

 

 Jak wyglądają testy na kartę rowerową?

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

Uczestnicy kursu poznają:
  • znaki drogowe
  • zasady ruchu drogowego
  • przepisy ruchu drogowego dla pieszych
  • pierwszą pomoc

Komputer generuje losowo 25 pytań (z bazy liczącej 300 pytań) polegających na wyborze jednej z trzech możliwych odpowiedzi, obejmujących przepisy prawa o ruchu drogowym i pierwszej pomocy przedmedycznej. Dlatego każdy z testów jest niepowtarzalny.

Testy trwają około 25 min. Próg zaliczenia to 80%, czyli wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 20 pytań. Po egzaminie teoretycznym 

EGZAMIN PRAKTYCZNY POLEGA NA:

  • Ruszanie z miejsca i zatrzymywanie się w wyznaczonym miejscu.
  • Jazda rowerem po linii i po łuku.
  • Slalom między pachołkami.
  • Sygnalizacja świetlna i zmiana pasa ruchu.
  • Przejazd przez przejście dla pieszych

 Gdzie można zdawać egzamin na kartę rowerową?

Testy organizowane są w szkołach podstawowych.
Na zaproszenie szkoły przyjeżdżają policjanci, prowadzą zajęcia z ruchu drogowego i przeprowadzają testy.
Takie kursy należy uzgodnić wcześniej z wydziałem ruchu drogowego.

W każdej komendzie wojewódzkiej istnieje sekcja profilaktyki, gdzie również według opublikowanych terminów przeprowadzane są szkolenia. Można również dowiedzieć się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru.

 Ile zapłacimy za brak karty rowerowej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego osoby w wieku do 10 lat mogą poruszać się jednośladem pod opieką osób dorosłych. Osoby w wieku 10-18 lat, które zdały egzamin, mogą poruszać się samodzielnie: rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem samo balansującym.

Tylko karta rowerowa uprawnia dziecko powyżej 10 roku życia do jazdy na rowerze. Jeżeli młodociany spowoduje wykroczenie, i jest ono niewielkie, to policjant może udzielić pouczenia. Jeśli jednak młody kierowca spowodował zagrożenie, to zgodnie z kodeksem wykroczeń, za brak karty rowerowej według nowych przepisów zapłacimy 200 zł. W szczególnych wypadkach np. kolizja z samochodem osobowym to sprawa trafia do sądu rodzinnego.

Od osób pełnoletnich nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem.
Nie są wymagane również uprawnienia w przypadku urządzeń wspomagających ruch jak tradycyjna hulajnoga, wrotki czy rolki.