Opel Astra F produkowana w latach od 1991 do 2002 roku. To uniwersalne kompaktowe auta klasy średniej zaliczane do segmentu C należących do koncernu General Motors.
Nazwa Opel Astra F została zapożyczona z brytyjskiej firmy Vauxhall, podobnie jak Corsa, Omega czy Vectra. Samochód został wprowadzony na rynek w 1991 roku jako następca Opla Kadetta. Stanowiło to znaczące przeprojektowanie i odejście od swojego poprzednika.
Samochód po raz pierwszy został zaprezentowany podczas wrześniowego salonu samochodowego we Frankfurcie w 1991 roku. W tym samym roku zaczęła się produkcja seryjna. Astra F była dostępna w różnych wersjach nadwozia, w tym w 3-drzwiowym hatchbacku, 4-drzwiowym sedanie, 5-drzwiowym hatchbacku i kombi.
Astra F charakteryzowała się stosunkowo aerodynamiczną konstrukcją z gładkimi liniami i krzywiznami, typowymi dla samochodów z lat 90. Ogólny kształt był bardziej zaokrąglony niż w przypadku jego poprzednika, Opla Kadetta. Przód ma zintegrowane reflektory i osłonę chłodnicy. Reflektory były często prostokątne lub lekko zaokrąglone, a osłona chłodnicy posiadała centralnie umieszczone logo reprezentujące markę Opel. Tył Astry F miał bardziej zaokrąglony wygląd, ze zintegrowanymi tylnymi światłami. Wersja kombi miała dłuższą linię dachu, aby pomieścić dodatkową przestrzeń ładunkową.
Deska rozdzielcza ma układ zorientowany na kierowcę. Zestaw wskaźników zawiera analogowe wskaźniki prędkości, obrotów, poziomu paliwa i temperatury silnika. Wyższe poziomy wyposażenia mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak wyświetlacz cyfrowy. Projektanci stawiali na prostotę i funkcjonalność. Jakość zastosowanych materiałów może się różnić, w zależności od poziomu wyposażenia. Na konsoli środkowej znajdowały się elementy sterujące systemem klimatyzacji, systemem audio i innymi funkcjami. Często zawierał otwory wentylacyjne i wyświetlacz systemu audio.
W 1992 roku pojawił się sportowy model Astra GSI. Model ten wyposażany był w silniki o pojemności 1.8 i 2.0 litra. Rok później do oferty wprowadzono nadwozie typu sedan, a w 1994 zaczęto produkcję nadwozia cabrio wyposażone w brezentowy dach, zaprojektowane przez włoską firmę Bertone.
W 1995 roku cała gama Astry przeszła face lifting i od tej pory modele te sprzedawane były z silnikiem z rodziny Ecotec.
1998 roku zmieniono nazwę Opel Astra F na Astra Classic, która była produkowana do 2002 roku.
Wersje nadwozia:
- Sedan
- Hatchback
- Kombi
- Coupé
Typ nadwozia:
- 3 i 5-drzwiowy hatchback
- 4-drzwiowy sedan
- 5-drzwiowe kombi
- 2-drzwiowy kabriolet
Wyposażenie
- Wspomaganie kierownicy
- Układ przeciwblokujący hamulce (ABS)
- Klimatyzacja
- Elektryczne szyby i lusterka
- Centralny zamek
- Immobilizer
- Poduszki powietrzne kierowcy i pasażera
- Szyberdach
- Felgi aluminiowe
- Światła przeciwmgielne
- Skórzane siedzenia
- Radio i odtwarzacz kasetowy
Oczywiście specyficzne funkcje i wyposażenie konkretnego Opla Astry F będą zależeć od rocznika, wersji wyposażenia i opcji wybranych przez pierwotnego właściciela.
Wymiary nadwozia:
Opel Astra F hatchback:
- Długość: 4050 mm
- Szerokość: 1696 mm
- Wysokość: 1410 mm
- Pojemność bagażnika 360 i 810 litrów
Opel Astra F Sedan:
- Długość: 4239 mm
- Szerokość: 1696 mm
- Wysokość: 1410 mm
- Pojemność bagażnika 500 litrów
Opel Astra F Kombi:
- Długość: 4288 mm
- Szerokość: 1696 mm
- Wysokość: 1410 mm
- Pojemność bagażnika 500 i 900 litrów
Opel Astra F dane techniczne – silniki:
Silniki benzynowe:
Silniki wysokoprężne:
Opel Astra F – skrzynie biegów:
- 4-biegowa automatyczna
- 5 i 6-biegowa manualna
Zobacz używane samochody marki Opel Astra F