Naprawa używanego samochodu przestaje być opłacalna? Zastanawiasz się, czy nie kupić młodszego?
Nie lada wyzwaniem jest kupno używanego samochodu, ponieważ inwestujemy spore oszczędności i chcemy wydać je jak najlepiej.
Kiedy już ten moment nadejdzie, zadajemy sobie pytania: Za ile kupić samochód? Jaką wybrać markę i model samochodu? Sprowadzić auto z zagranicy czy kupić w kraju? Jak przeprowadzić oględziny samochodu? Jak załatwić formalności w urzędzie skarbowym? Jak zarejestrować używany samochód?

Jaki budżet przeznaczyć na samochód?

Przy zakupie używanego samochodu przy ustalaniu budżetu musimy się liczyć również z kosztami po zakupie, które kształtują się w zależności od marki samochodu, to 1000 - 3000 zł.
Są to koszty rejestracji, obowiązkowego ubezpieczenia OC, opłaty w urzędzie skarbowym, oraz koszty wymiany filtrów, oleju i często rozrządu, jeżeli nie jest to udokumentowane.
Jeżeli już zrobiliśmy kalkulację, to możemy zacząć szukać wymarzonego samochodu.

Oględziny samochodu.

Zanim umówisz się na wizytę, wypytaj sprzedawcę o historię samochodu, czyli skąd pochodzi auto, liczbę poprzednich właścicieli, historię napraw, wyposażenie samochodu, oraz aktualne usterki. Możesz to zrobić bezpłatnie, sprawdzając raport. Więcej informacji znajdziesz tu CEPiK VIN.

Niestety często zdąża się, że na miejscu, samochód nie posiada takiego wyposażenia jak w ogłoszeniu, a jego stan techniczny jest zupełnie inny.
Poproś o nr. VIN – możesz sprawdzić bezpłatnie historię samochodu w internecie.
Jeżeli sprzedawca okaże się wiarygodny, odpowiadając szczerze na pytania, można umówić się na wizytę.

Na oględziny samochodu najlepiej jechać z kimś, kto zna się na samochodach.

Jeżeli nie masz takiej osoby, to zwróć uwagę na poniższe szczegóły. Zacznij oglądanie od poszczególnych elementów karoserii samochodu z różnych stron.
Lakier na samochodzie powinien być bez załamań. Szpary między elementami karoserii, zderzaków i lamp muszą być równe. Jeżeli sprzedawca ma miernik, warto sprawdzić grubość lakieru, powinna mieścić się w gaśnicach 80-150 mikronów.
Patrz uważnie w zakamarki, jeżeli znajdziesz tam biały pył, będzie świadczyło, że auto było szpachlowane i malowane.

Porównaj oznaczenia na szybach, czy są z tego samego roku.

Pod pokrywą silnika porównaj miejsca łączenia karoserii czy są fabryczne, popatrz na połączenia lamp i chłodnicy, jeżeli były wymieniane lub klejone, auto mogło być po wypadku.

Silnik powinien pracować cicho i równo. Sprawdź, czy nie ma wycieków oleju.

Jeżeli jest klimatyzacja, włącz ją i sprawdź, czy rurki od klimatyzacji zmieniają temperaturę.

W środku sprawdź tapicerkę i siedzenia, a w szczególności kierowcy.
Spójrz, jak wytarta jest kierownica w miejscach, gdzie trzyma się ręce, drążek zmiany biegów oraz gumy na pedałach. W bagażniku sprawdź stan podłogi i łączenia elementów karoserii. Zwróć uwagę na stan ogumienia czy nie jest popękane, wielkość bieżnika oraz oznaczenia na oponach. Warto również sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej w celu określenia stanu układu kierowniczego i hamulcowego. Tam również możemy obejrzeć podwozie.

Kupno używanego samochodu od osoby prywatnej.

Kupno używanego samochodu

 

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, koniecznie sprawdź dane sprzedającego, a przede wszystkim czy jest jedynym właścicielem samochodu. Jeżeli się okaże, że jest też współwłaściciel, on również musi być uwzględniony na umowie.
Następnie sprawdź dane samochodu jak VIN, rok produkcji. Porównaj je z tabliczką znamionową w samochodzie.
Pamiętaj, rok pierwszej rejestracji to nie to samo, co rok produkcji.

Poproś o komplet kluczyków i dokumentów, czyli dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC i książkę serwisową.

Spisz umowę w dwóch egzemplarzach, koniecznie sprawdź dane na umowie. Warto wpisać godzinę podpisania umowy.

Formalności w urzędzie po zakupie używanego auta.

Po zakupie auta czeka Cię wizyta w urzędzie skarbowym (można zrobić to przez internet) gdzie musisz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC-3. W urzędzie komunikacji formalności musisz załatwić w przeciągu 30 dni.

Do urzędu komunikacji zabierz komplet dokumentów, możesz również wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.

Formalności po zakupie używanego samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Jeżeli sprowadziłeś samochód z zagranicy, to musisz opłacić akcyzę i VAT, a jeżeli kupiłeś w komisie, to żądaj od sprzedającego dokumentów potwierdzających uiszczenie opłat celno-prawnych.
Jeżeli nie ma takich dokumentów, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Dla samochodów posiadających silnik o pojemności do 2000 cm3 akcyza wynosi 3,1% ceny pojazdu, a powyżej 2000 cm3 aż 18,6%.

Pozostałe opłaty to:
- 100 zł do 150 zł tłumaczenie dokumentów.
- 99 zł za pierwszy przegląd.
- 180,50 zł koszty rejestracji w urzędzie komunikacji.