Generacje Volkswagena Golfa


 
Osobowe » Volkswagen » Golf
 
Volkswagen Golf 3Volkswagen Golf 3

(1991 - 1997)

Volkswagen Golf 4Volkswagen Golf 4

(1997 - 2006)

Volkswagen Golf 5Volkswagen Golf 5

(2003 - 2008)

Volkswagen Golf 6Volkswagen Golf 6

(2008 - 2016)

Volkswagen Golf 7Volkswagen Golf 7

(2012 - 2020)

Volkswagen Golf 8Volkswagen Golf 8

(od 2020)

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf to popularny samochód kompaktowy produkowany przez niemieckiego producenta samochodów od 1974 roku. Przeszedł przez wiele generacji, a każda z nich zawierała różne aktualizacje i ulepszenia.

Golf jest znany ze swojej reputacji jako praktyczny, wszechstronny i niezawodny pojazd. Samochody są dostępne w różnych wersjach nadwozia, w tym 3-drzwiowym lub 5-drzwiowym hatchbacku, kombi (znanym jako Golf Variant lub Golf SportWagen) oraz wyczynowych modelach Golf GTI i Golf R. Dostępna jest również wersja elektryczna o nazwie Volkswagen e-Golf.

Golf oferuje szeroką gamę opcji silnikowych, od oszczędnych silników wysokoprężnych i benzynowych po mocniejsze opcje w modelach GTI i R. Niektóre wersje Golfa są obecnie oferowane z hybrydowymi lub elektrycznymi układami napędowymi, co odzwierciedla rosnący trend w kierunku elektryfikacji w przemyśle motoryzacyjnym. Samochód cieszy się dobrą reputacją dzięki swojej jakości i niezawodności, co przyczyniło się do jego trwałej popularności.

 

Trzecia generacja Volkswagena Golfa 3, znana również jako Volkswagen Golf Mk3, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w sierpniu 1991 roku i produkowany był do 1997 roku. Auto, często nazywany po prostu Volkswagenem Golfem III lub Golfem 3. Model ten był ważną iteracją w historii Golfa i przyniósł różne ulepszenia konstrukcyjne, technologiczne i związane z bezpieczeństwem w stosunku do swojego poprzednika.

Samochód miał bardziej aerodynamiczną i zaokrągloną konstrukcję w porównaniu do swoich pudełkowatych poprzedników, co nadało mu bardziej nowoczesny wygląd. Jest dostępny w różnych wersjach nadwozia, w tym w 3-drzwiowym i 5-drzwiowym hatchbacku, kabriolecie (kabriolet) i kombi (wariant).

Pod maską ma szeroką gamą silników benzynowych i wysokoprężnych o różnej mocy w zależności od rynku i poziomu wyposażenia. Niektóre modele posiadały silniki zarówno gaźnikowe, jak i ze wtryskiem paliwa.

Wraz z rozwojem technologii w latach 90 Golf Mk3 zawierał bardziej zaawansowane systemy informacyjno-rozrywkowe i opcjonalne funkcje, takie jak elektrycznie sterowane szyby, elektrycznie sterowane zamki i klimatyzacja.

W całej swojej produkcji Golf Mk3 miał różne edycje specjalne i modele zorientowane na osiągi, takie jak GTI, VR6, a także wersje limitowane z unikalnymi funkcjami. Volkswagen Golf Mk3 został dobrze przyjęty na całym świecie i odegrał znaczącą rolę w dalszym sukcesie Golfa jako popularnego samochodu kompaktowego.

 

Volkswagen Golf 4, znany również jako VW Golf IV lub po prostu Golf Mk4, to kompaktowy samochód produkowany przez niemieckiego producenta samochodów. Była to czwarta generacja Volkswagena Golfa, produkowana od 1997 do 2003 roku kilku wersjach nadwozia, w tym 3-drzwiowym i 5-drzwiowym hatchbacku, kombi (wariant) i kabriolecie (Cabrio).

Były też warianty zorientowane na osiągi, takie jak Golf GTI i wyczynowy Golf R32. Samochód był popularnym i znaczącym modelem w ofercie Golfa i miał kilka odmian i opcji silnika w tym benzynowych i wysokoprężnych, jak 1,4 l, 1,6 l, 1,8 l, 2,0 l i różnymi silnikami wysokoprężnymi TDI (turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem). Silniki te zapewniały równowagę między wydajnością a oszczędnością paliwa.

Charakteryzował się ulepszeniami w zakresie bezpieczeństwa, w tym poduszkami powietrznymi, ABS (układem przeciwblokującym), kontrolą stabilności i lepszą ochroną przed zderzeniami w porównaniu do swoich poprzedników.

Piąta generacja Volkswagena Golfa, kompaktowego samochodu produkowanego przez niemieckiego producenta samochodów Volkswagen. Ta generacja była produkowana od 2003 do 2009 roku, był dostępny jako 3-drzwiowy i 5-drzwiowy hatchback oraz wersja kombi (Variant).

Golf 5 charakteryzował się bardziej nowoczesnym wyglądem w porównaniu do swojego poprzednika, Golfa 4. Miał bardziej aerodynamiczny i nowoczesny wygląd. Położono nacisk na funkcje bezpieczeństwa, zamontowano więcej poduszek powietrznych, hamulce przeciwblokujące (ABS), elektroniczną kontrolę stabilności i mocną konstrukcję zapewniającą ochronę przed zderzeniami.

Volkswagen wprowadził różne udoskonalenia technologiczne, w tym ulepszone systemy audio, opcje nawigacji i inne funkcje informacyjno-rozrywkowe.

Golf Mk5 kontynuował tradycję oferowania wariantów zorientowanych na osiągi, w tym popularnego Golfa GTI i wyczynowego Golfa R32, znanego z bardziej sportowych osiągów i właściwości jezdnych.

Volkswagen Golf 6, znany również jako VW Golf VI lub Golf Mk6, to szósta generacja Volkswagena Golfa, która była produkowana od 2008 do 2012 roku. Podobnie jak jego poprzednicy, Golf 6 był dostępny jako 3-drzwiowy i 5-drzwiowy hatchback oraz wersja kombi (Variant).

Samochód charakteryzował się bardziej wyrafinowanym i współczesnym wyglądem zewnętrznym, ulepszoną aerodynamiką i czystym, ponadczasowym wyglądem.

Golf 6 zachował popularną odmianę Golfa GTI, znaną ze sportowych osiągów i prowadzenia. Dostępne były także wersje GTD z silnikiem Diesla i wyczynowe Golfy R.

Siódma generacja Volkswagena Golfa, produkowana od 2012 do 2019 roku, stanowiła znaczącą ewolucję serii. Nadal oferował wersję kombi (Variant) oraz 3 i 5 drzwiowego hatchbacka, ale pod maską można znaleźć zaawansowane silniki benzynowe TSI z turbodoładowaniem (Turbocharged Stratified Injection) i silniki wysokoprężne TDI (Turbocharged Direct Injection), zapewniające lepsze osiągi i oszczędność paliwa.

Dostępne są zarówno manualne, jak i automatyczne skrzynie biegów, a niektóre modele były wyposażone w dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów DSG (Direct-Shift Gearbox) Volkswagena, zapewniającą lepszą wydajność i efektywność.

W 2016 roku do produkcji weszła wersja hybrydowa Golfa 1.4 TSI Plug-in-Hybrid o mocy 204KM, a rok później na rynek trafił pierwszy model Golfa napędzanego elektrycznie. E-Golf pod maską ma silnik elektryczny o mocy 115 KM dającym zasięg do 230 km.