Modele Skody


 
 
Osobowe » Skoda
 
 
Skoda Scala

Skoda Scala

Skoda Enyaq

Skoda Enyaq

Skoda Fabia

Skoda Fabia

Skoda Kamiq

Skoda Kamiq

Skoda Karoq

Skoda Karoq

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq

Skoda Octavia

Skoda Octavia

Skoda Superb

Skoda Superb

Skoda

Historia marki Skoda sięga początków XIX wieku, kiedy to w 1895 roku założono firmę Laurin & Klement w Mlada Boleslav, Czechy. Ta firma zajmowała się produkcją rowerów, a później także motocykli. Dopiero w 1905 roku zaczęto produkować pierwsze samochody pod marką Laurin & Klement.

W 1925 roku nastąpił przełom w historii marki, gdyż wtedy założono spółkę akcyjną Skoda Works, która przejęła firmę Laurin & Klement oraz inne zakłady przemysłowe. W ten sposób powstała marka Skoda, która wkrótce stała się jednym z największych producentów samochodów w Europie Środkowej.

W okresie międzywojennym Skoda słynęła z innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz sukcesów w wyścigach samochodowych.

W czasie II wojny światowej zakłady Skoda odgrywały istotną rolę w niemieckim przemyśle zbrojeniowym. Niemieckie siły okupacyjne przejęły kontrolę nad fabrykami Skody w Czechosłowacji, a produkcja została przekierowana na cele militarno-wojenne.

Podczas okupacji niemieckiej Skoda produkowała przede wszystkim ciężkie działa artyleryjskie, czołgi oraz inne wyroby militarne dla niemieckiego Wehrmachtu. Szczególnie znany był czołg Skoda Panzer 38(t), który był wykorzystywany przez niemieckie siły zbrojne.

Po II wojnie światowej Skoda nadal produkowała samochody, ale po 1948 roku, kiedy Czechosłowacja przeszła na gospodarkę centralnie planowaną, stała się częścią państwowego koncernu przemysłowego.

W latach 90. XX wieku, po upadku komunizmu i rozpadzie Czechosłowacji, Skoda została włączona do koncernu Volkswagen Group. Dzięki tej współpracy marka Skoda przeszła rewolucję, odnosząc sukcesy na rynkach międzynarodowych. Dziś Skoda oferuje szeroką gamę samochodów, od kompaktowych modeli po SUV-y, ciesząc się uznaniem i popularnością w wielu krajach.

Wszystkie modele Skody:

 

  • Enyaq
  • Fabia
  • Kamiq
  • Karoq
  • Kodiaq
  • Octavia
  • Scala
  • Superb