Generacje Volkswagena Passata


 
Osobowe » Volkswagen » Passat
 

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w lipcu 1972 roku. Nazwa Passat pochodzi od nazwy wiatru morskiego, wiejącego w strefie międzyzwrotnikowej – pasat.

Samochód zaprojektował włoski designer Giorgetto Giugiaro. Passat B1 został zbudowany na płycie podłogowej zapożyczonej z modelu Audi A80. Auto wyposażono w czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,3 l i mocy 55 KM umieszczony wzdłużnie z przodu, napędzający przednią oś pojazdu. W późniejszym czasie wprowadzono wersje napędzane silnikami pojemności  1471 cm3 o mocy 75 KM i 85 KM.

Passat doczekał się wielu generacji, a każda z nich wprowadzała różne zmiany i ulepszenia w zakresie designu, technologii i osiągów. Niektóre z godnych uwagi generacji to B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7 i B8. Passat był dostępny w różnych wersjach nadwozia, w tym sedan (limuzyna), kombi (Variant) oraz, na niektórych rynkach, variant znany jako Passat CC, który miał linię dachu przypominającą coupe.

Passat jest dostępny na wielu rynkach na całym świecie (w Stanach Zjednoczonych oferowano pod nazwą Dasher), chociaż określone modele i funkcje mogą się różnić w zależności od regionalnych preferencji i przepisów. Na przestrzeni lat Volkswagen wprowadził różne warianty Passata zorientowane na osiągi i edycje specjalne, w tym między innymi Passat R-Line i Passat GT.

 

Volkswagen Passat B5 to piąta generacji Volkswagena Passata, średniej wielkości rodzinnego sedana produkowanego przez niemieckiego producenta samochodów Volkswagen. Generacja B5 Passata była produkowana od 1996 do 2005 roku. Był to znaczący model w historii Passata, ponieważ wprowadził wiele ulepszeń i zmian w porównaniu do swojego poprzednika, B4.

VW B5 Passat został zbudowany na platformie B5 Grupy Volkswagen, którą dzielił z innymi modelami Volkswagena, takimi jak Audi A4 i Audi A6. Platforma ta pozwoliła na poprawę obsługi i komfortu jazdy. Oprócz standardowej wersji sedan dostępny był także w wersji kombi.

Samochód charakteryzował się bardziej nowoczesną i aerodynamiczną konstrukcją w porównaniu do B4. Miał gładsze linie i bardziej współczesny wygląd. We wnętrzu Passata B5 zastosowano ulepszone materiały i jakość wykonania. Oferował więcej miejsca dla pasażerów i ładunku w porównaniu do swojego poprzednika.

Jest to model szóstej generacji w serii Passat i był dostępny w różnych wersjach wyposażenia i opcjach silnika. Passat B6 charakteryzuje się eleganckim i nowoczesnym designem oraz przestronnym wnętrzem. Zapewnia komfort i płynność jazdy. Samochód słynie z solidnej jakości wykonania i niezawodności.

B6 Passat był oferowany z szeroką gamą silników benzynowych i wysokoprężnych, w tym 1,8 l TSI, 2,0 l TSI, 3,2 l V6, 1,9 l TDI i 2,0 l TDI. Silniki te zapewniają dobrą równowagę mocy i zużycia paliwa. Jest dostępny zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Automatyczna skrzynia biegów zapewnia płynną i czułą zmianę biegów. Komfort i wygoda:

Passat B6 oferuje wygodne i przestronne wnętrze z wygodnymi siedzeniami i dużą ilością miejsca na nogi. Wyposażony jest w takie funkcje, jak dwustrefowa klimatyzacja, elektrycznie regulowane fotele i wielofunkcyjna kierownica. B6 Passat jest wyposażony w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, w tym hamulce ABS, kontrolę stabilności, kontrolę trakcji i poduszki powietrzne dla pasażerów z przodu i z tyłu. Jest również wyposażony w opcjonalne funkcje, takie jak czujniki parkowania i kamera cofania.

Oferuje szereg funkcji technologicznych, takich jak system informacyjno-rozrywkowy z ekranem dotykowym, łączność Bluetooth, radio satelitarne i wysokiej klasy system dźwiękowy. Jest również wyposażony w opcjonalne funkcje, takie jak system nawigacji i szyberdach. VW Passat B6 to niezawodny i dobrze wyposażony sedan średniej wielkości, który zapewnia komfortowe i przyjemne wrażenia z jazdy.

 

Volkswagen Passat B7 odnosi się do siódmej generacji Volkswagena Passata, średniej wielkości rodzinnego sedana produkowanego przez niemieckiego producenta samochodów Volkswagen. Generacja B7 została wprowadzona w 2010 roku i była kontynuowana w produkcji aż do 2014 roku.

Passat B7 charakteryzował się eleganckim i nowoczesnym wyglądem oraz bardziej aerodynamicznym profilem w porównaniu do swojego poprzednika. Oferował luksusowy i wyrafinowany wygląd. B7 został zbudowany na platformie Modular Transverse Matrix (MQB) firmy Volkswagen, która stanowiła również podstawę wielu innych pojazdów Grupy Volkswagen. Platforma ta pozwoliła na poprawę wydajności i wszechstronności.

W zależności od rynku Passat B7 był oferowany z szeroką gamą silników benzynowych i wysokoprężnych, w tym czterocylindrowymi silnikami z turbodoładowaniem, a także na niektórych rynkach w wersjach hybrydowych i hybrydowych typu plug-in. Był dostępny z różnymi opcjami skrzyń biegów, w tym manualną i automatyczną skrzynią biegów, a także dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów DSG (Direct-Shift Gearbox).

Volkswagen wyposażył Passata B7 w szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo, w tym adaptacyjny tempomat, asystenta utrzymania pasa ruchu, monitorowanie martwego pola i inne, w zależności od poziomu wyposażenia i opcji. Passat B7 był zazwyczaj dostępny w wielu poziomach wyposażenia, oferujących różnorodne opcje i funkcje, aby zaspokoić różne preferencje klientów.

 

Volkswagen Passat B8 to ósma generacja średniej wielkości samochodu Volkswagen Passat. Został wprowadzony na rynek w 2014 r. i był produkowany od 2023 r. Passat B8 został zbudowany na platformie MQB Volkswagena, która jest platformą modułową współdzieloną z różnymi innymi pojazdami Grupy Volkswagen, zapewniającą elastyczność i wydajność produkcji. Samochody dostępne są w wersji Limousine, Variant (kombi) oraz z podwyższonym zawieszeniem Alltrack.

Pod maską można znaleźć szeroką gamą silników, w tym z silnikami benzynowymi w tym 1.4TSI, 1.5TSI, 1.8TSI, 2.0TSI, wysokoprężnymi 1.6TDI, 2.0TDI i hybrydowymi jak 1.4TSI Plug-In-Hybrid o mocy 218KM. Jest dostępny z różnymi opcjami skrzyń biegów, w tym manualną i automatyczną skrzynią biegów, a także dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów DSG (Direct-Shift Gearbox).

Auto charakteryzuje się eleganckim i wyrafinowanym designem, nowoczesnymi elementami stylistycznymi i przestronnym wnętrzem. Zapewnia komfortową jazdę i cieszy się opinią niezawodnego i praktycznego samochodu rodzinnego.

Samochód ten jest również wyposażony w zaawansowane funkcje i technologie bezpieczeństwa, takie jak adaptacyjny tempomat, asystent utrzymania pasa ruchu i system informacyjno-rozrywkowy z ekranem dotykowym.