Generacje Volkswagen Passat


 
 
VW Passat B7VW Passat B7

(2010 - 2014)

VW Passat B8VW Passat B8

(2014 - 2013)

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w lipcu 1972 roku. Nazwa Passat pochodzi od nazwy wiatru morskiego, wiejącego w strefie międzyzwrotnikowej – pasat.

Samochód zaprojektował włoski designer Giorgetto Giugiaro. Passat B1 został zbudowany na płycie podłogowej zapożyczonej z modelu Audi A80. Auto wyposażono w czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,3 l i mocy 55 KM umieszczony wzdłużnie z przodu, napędzający przednią oś pojazdu. W późniejszym czasie wprowadzono wersje napędzane silnikami pojemności  1471 cm3 o mocy 75 KM i 85 KM.

Passat doczekał się wielu generacji, a każda z nich wprowadzała różne zmiany i ulepszenia w zakresie designu, technologii i osiągów. Niektóre z godnych uwagi generacji to B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7 i B8. Passat był dostępny w różnych wersjach nadwozia, w tym sedan (limuzyna), kombi (kombi) oraz, na niektórych rynkach, wariant znany jako Passat CC, który miał linię dachu przypominającą coupe.

Passat jest dostępny na wielu rynkach na całym świecie (w Stanach Zjednoczonych oferowano pod nazwą Dasher), chociaż określone modele i funkcje mogą się różnić w zależności od regionalnych preferencji i przepisów. Na przestrzeni lat Volkswagen wprowadził różne warianty Passata zorientowane na osiągi i edycje specjalne, w tym między innymi Passat R-Line i Passat GT.

 

Volkswagen Passat B7 odnosi się do siudmej generacji Volkswagena Passata, średniej wielkości rodzinnego sedana produkowanego przez niemieckiego producenta samochodów Volkswagen. Generacja B7 została wprowadzona w 2010 roku i była kontynuowana w produkcji aż do 2014 roku.

Passat B7 charakteryzował się eleganckim i nowoczesnym wyglądem oraz bardziej aerodynamicznym profilem w porównaniu do swojego poprzednika. Oferował luksusowy i wyrafinowany wygląd. B7 został zbudowany na platformie Modular Transverse Matrix (MQB) firmy Volkswagen, która stanowiła również podstawę wielu innych pojazdów Grupy Volkswagen. Platforma ta pozwoliła na poprawę wydajności i wszechstronności.

W zależności od rynku Passat B7 był oferowany z szeroką gamą silników benzynowych i wysokoprężnych, w tym czterocylindrowymi silnikami z turbodoładowaniem, a także na niektórych rynkach w wersjach hybrydowych i hybrydowych typu plug-in. Był dostępny z różnymi opcjami skrzyń biegów, w tym manualną i automatyczną skrzynią biegów, a także dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów DSG (Direct-Shift Gearbox).

Volkswagen wyposażył Passata B7 w szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo, w tym adaptacyjny tempomat, asystenta utrzymania pasa ruchu, monitorowanie martwego pola i inne, w zależności od poziomu wyposażenia i opcji. Passat B7 był zazwyczaj dostępny w wielu poziomach wyposażenia, oferujących różnorodne opcje i funkcje, aby zaspokoić różne preferencje klientów.