Modele Forda


 
Ford FocusFord Focus

Ford

Ford Motor Company to amerykański producent samochodów założony przez Henry'ego Forda w 1903 roku. Firma ta jest jednym z największych i najbardziej znanych producentów samochodów na świecie i ma bogatą historię innowacji i osiągnięć w przemyśle motoryzacyjnym.

Firma Ford odegrała kluczową rolę w rozwoju motoryzacji, wprowadzając na rynek Model T w 1908 roku, który był pierwszym masowo produkowanym samochodem na świecie. Model T był dostępny dla szerokich mas i przyczynił się do demokratyzacji motoryzacji. Oferuje szeroką gamę samochodów, w tym różne rodzaje aut osobowych, samochody dostawcze, SUV-y i pick-upy. Niektóre z popularnych modeli Forda to Ford Mustang, Ford F-150, Ford Explorer, Ford Escape i Ford Focus.

Ford wprowadził wiele innowacji w przemyśle motoryzacyjnym, w tym produkcję taśmową, która znacząco obniżyła koszty produkcji samochodów, wprowadzenie popularnych silników V8 i V6, a także rozwijanie zaawansowanych technologii bezpieczeństwa i systemów napędu na wszystkie koła. Jest obecny na rynkach na całym świecie i posiada zakłady produkcyjne w wielu krajach. Jest jednym z największych producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych.

Ford Motor Company posiada kilka marek, w tym Ford, Lincoln i niektóre wcześniejsze marki, takie jak Mercury, które zostały wycofane z rynku.

Firma angażuje się w rozwijanie pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Wprowadził modele takie jak Ford Mustang Mach-E i ogłosił plany rozwinięcia swojej gamy elektrycznych samochodów w przyszłości, oraz różne inicjatywy społeczne, w tym w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonej produkcji.